skip navigation | text only | accessibility | site map
The Kennedy Center American College Theater Festival

The Harold & Mimi Steinberg National Student Playwriting Award

The Harold and Mimi Steinberg National Student Playwriting Award, initiated in 1974, is the flagship award of the Michael Kanin Playwriting Awards Program. Today, The Harold and Mimi Steinberg Charitable Trust continues the legacy of this award with the prestigious, Harold and Mimi Steinberg National Playwriting Award. The purpose of this award is to encourage college students to write for the stage by providing the opportunity for them to collaborate with actors, directors, and others through all stages of production, including rehearsals and performances.

The playwright and/or institution chosen for the National Student Playwriting Award will receive the following:

  • A showcase of a selection from the play at the Kennedy Center as part of the KCACTF National Festival, with all expenses paid for the playwright.
  • The Kennedy Center will award the playwright a cash prize of $2,500.
  • The Dramatists Guild Award provides the playwright with Active membership in the Guild.
  • Samuel French, Inc. may offer the playwright a contract for publication of the play, and will send the playwright royalties received for productions of the play worldwide.
  • The Kennedy Center American College Theater Festival will provide the award recipient with an all-expenses paid professional development opportunity.
  • The Association for Theatre in Higher Education (ATHE) Award. ATHE will present an award of $100 to each theater department producing an original student-written, full-length play at each of the eight KCACTF Regional Festivals. Additionally, ATHE will present a cash award of up to $1000 to the theater department of the school producing the National Student Playwriting Award recipient in a public ceremony during the KCACTF National Festival.

For other questions, refer to Rules and Procedures for the Michael Kanin Playwriting Awards Program.

Previous Award Recipients

2017
No. 6 by T.J. Young, Texas State University
2016
We Will Note Describe the Conversation by Eugenie Carabatsos, Carnegie-Mellon University
Runner-up Alice by Ara Vito, Belmont University
2015
Corktown or Through the Valley of Dry Bones by Jeff Augustin, University of California-San Diego; Commissioned and Premiered by Western Washington University
2014
Decision Height by Meredith Dayna Levy, Hollins University
Runner-up Underworld by Karen Wurl, Texas Tech University
2013
A Second Birth by Ariel Mitchell, Brigham Young University
2012
The Swing of the Sea by Molly Hagan, Ohio University
Runner-up The Transition of Doodle Pequeño by Gabriel Jason Dean, University of Texas at Austin
2011
Fallujah by Evan Sanderson, Boston University
Runner-up Cow Play by Matthew George, Yale University
2010
diventare by Jenny Rachel Weiner, Boston University
2009
House of Several Stories by A. John Boulanger, Texas State University
Runner-up Dearborn Americana by Christian Krauspe, Arizona State University, produced by Western Illinois University
2008
House Full of Letters by Kit Steinkellner, UCLA
2007
In the Sawtooths by Dano Madden, Rutgers Uiversity, produced by Boise State University
Runner-up Song of Miriam by Gabrielle Orcha, Boston University
2006
Social Darwinism by Angela Gant, Playwrights' Theatre of Texas Tech University
2005
Night of the Wannabes: An Exorcism by Justin C. Lee, Bloomsburg University
2004
Jasper Lake by John Kuntz, Playwrights' Theatre of Boston University
2003
Good Morning Athens! A Rock Musical, Book, Music and Lyrics by Sean Keogh, University of Wyoming
2002
Training Wisteriaby Molly Smith Metzler, Playwrights’ Theatre of Boston University
2001
The Lepers of Baile Baiste, by Ronan Noone, Boston Playwrights’ Theatre at Boston University
2000
it is no desert by Dan Stroeh, Wittenberg University
1999
Lot's Daughters by Rebecca Basham, University of New Orleans, Louisiana
1998
Onionheads by Jesse Miller, California Institute of the Arts, Valencia
1997
Carriage by Jerome Hairston, James Madison University, Harrisonburg, Virginia
1996
The Last Supper Restoration, Dan O'Brien, Middlebury College
1995
An' Push da Wind Down, Lisa Harper, University of Southern California
1994
Father's Prize Poland China, Shirley Sergent, University of New Orleans
1993
Prisoner, James A. Bell, Brigham Young University
1992
All That He Was, Larry Johnson and Cindy O'Connor, California State University-Fullerton
1991
A Warring Absence, Jody Duncan, California State University, San Bernadino
1990
The Art of Waiting, Rob Shin, Brown University
1989
The Lower Rooms, Eliza Anderson, Brown Unviersity
1988
Blue Collar Blues, Denise Kay Dillard, University of Minnesota, Duluth
1986
Nijinsky: God's Mad Clown, Glenn Blumstein, University of Iowa, Iowa City
1985
Dancers, Michael Grady, University of Arizona, Tuscon
1984
Excursion Fare, Dennis Smith, University of Oregon, Eugene
1983
Eleven Zulu, Patrick Sean Clark, University of Missouri, Columbia
1982
The Bulldog and the Bear, Richard Gordon, Clifornia State University, Fullerton
1981
The Cashier, Glen Merzer, Indiana University, Bloomington
1980
Going On!, Glenn Treibitz, William Paterson College, Wayne
1979
The Diviners, James Leonard, Jr., Hanover College
1978
The Authentic Life of Billy the Kid, Lee Blessing, University of Iowa, Iowa City
1977
Sideshow, Rick Smith, Angelo State University, San Angelo
1976
Meg, Paula Vogel, Cornell University, Ithaca
1975
Conpersonas, Paul Stephen Lim, University of Kansas, Lawrence
1974
Medea: A Noh Cycle Based on the Greek Myth, Carol Sorgenfrei, University of California, Santa Barbara
1973
The Soft Touch, Neil Cuthbert, Douglass College, New Brunswick
Runner-up Underworld by Karen Wurl, Texas Tech University

Inside image: 'The Swing of the Sea' by Molly Hagan, presented by Ohio University

up